1 Kilka słów wstępu

 Wstęp

Witajcie wszyscy, oto przed wami mój skromny poradnik Visual Basic .Net. Jak wszem i wobec wiadomo czytanie kursów jest monotonne, nudne i w większości niezrozumiałe. Ja postaram się, aby było jak najbardziej zrozumiałe i postaram się napisać to "z jajem", aby przejście przez niego było również formą zabawy. Zanim jednak przejdziemy do nauki programowania przebrnąć musisz przez krótki zarys po jego historii. Otóż:
Język Basic został stworzony przez Johna G. Kemeny'ego i Thomasa E. Kurtza w 1963 roku w Darmouth College. Stał się on bardzo popularny jako język nauczania w uniwersytetach i szkołach. W latach 70-tych, został przystosowany do użycia na komputerach osobistych przez założyciela i prezesa firmy Microsoft - Billa Gates'a. W czasach komputerów takich jak: Atari 800XL, Commodore C64 czy ZX Spectrum, język Basic był podstawowym językiem programowania. Przełomem stało się wprowadzenie języka Visual Basic. Język ten wykorzystywał środowisko Microsoft Windows. Był to język wizualny, gdzie część programowania polegała na graficznym ułożeniu elementów aplikacji. Zamiast pisać bardzo rozbudowane aplikacje, w których znaczna część kodu wykorzystywana była do utworzenia interface (wyglądu) aplikacji, język Visual Basic udostępniał środowisko graficzne, w którym wygląd aplikacji tworzyło się umieszczając obiekty w formularzu. Obecnie Visual Basic został zaadoptowany do platformy .Net. Oznacza to, że do uruchomienia programu napisanego w tym języku niezbędna jest biblioteka uruchomieniowa .Net Framework,

Mam nadzieję, że nie zanudziłem...

Może coś o mnie? moja przygoda z programowaniem zaczęła się kilka lat temu, uczyłem się wtedy VBA dla Excela, jednak po krótkim czasie stwierdziłem, że jednak bardziej przyda mi się znajomość pisania niezależnych aplikacji, a nie tylko takich, które można uruchomić za pośrednictwem MS Office. Jako że VBA jest poniekąd zbliżony swoją składnią do VB.Net to rozpocząłem naukę właśnie Visual Basic .Net. Chcąc zagłębić się w ten język postanowiłem kupić kilka książek, między innymi Visual Basic .Net - Warsztat programisty 2008. Książka liczy sobie ponad 1160 stron, ale próbując ją czytać zrozumiałem, że większość z informacji w niej zawartych, w ogóle nie dotyczyła moich pierwszych problemów. Więcej się dowiedziałem z dodatku do książki, który znajdował się po stronie 917 niż z całej książki. Następną książka jaką sobie kupiłem była Visual Basic .Net - Księga przykładów. To ta książka tak naprawdę otworzyła przede mną Visual Basic. Tu mogłem sobie eksperymentować, przepisywać kody, dostosowywać je do swoich potrzeb. Jednak tak naprawdę większość wiedzy i tak wyniosłem z róznych for internetowych, gdzie opisany był dany problem i wypisane były różne możliwości rozwiązania - niestety, ale większość forów, na których można znaleźć odpowiedzi jest obcojęzyczna, co w powiązaniu z fachową terminologią jakiej się w programowaniu używa bardzo utrudniało zrozumienie panujących w tym języku zasad. Cała więc moja nauka polegała na pisania kodu metodą prób i błędów. Tutaj też narodził się mój pomysł, aby pomóc innym odnaleźć się na samym początku drogi bowiem wiem jak trudno jest nauczyć się czegoś samemu. Moim celem jest spróbować opisać, to co sam już wiem w jak najprostszych słowach. Nie jestem ekspertem i za takiego się nie uważam. Jestem programistą hobbystą, samoukiem, nie mam wykształcenia w tym kierunku i dlatego nie piszę kursu tylko poradnik. Mam nadzieję, że trafisz na niego na początku swojej drogi z VB.Net, bo ja właśnie czegoś takiego szukałem. Jeśli, w którymś miejscu w tym poradniku pisze jakieś głupoty to proszę w komentarzach o poprawienie mnie.

Zanim na dobrze zaczniemy...

Do rozpoczęcia pracy potrzebne nam będzie środowisko pracy. Takim środowiskiem będzie Visual Studio Express lub Visual Studio Community. Ja pracuje na Visual Studio Community 2013 i na takiej wersji będę bazował pisząc wam ten poradnik. 

....

Rozumiem, że Visual Studio jest już pobrane i zainstalowane?
No dobrze... to zaczniemy najpierw trochę od zapoznania się ze zmiennymi. Jak już to zrobimy to będzie nam łatwiej zrozumieć co się w kodzie dzieje.

Bardzo proszę również o pisanie komentarzy. Pomoże mi to określić na ile ten poradnik jest dla was pomocny i czy w ogóle ktoś go czyta.


Utworzono 06.09.2015r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz